Első fő nevelési irányvonalunk a Néphagyomány ápolása, a Népszokások megőrzése, mely átszövi napjainkat.
A mesék, versek, énekek, népi játékok, kézműves technikák kapcsolódnak a jeles napokhoz. Óvodásainkat megismertetjük a „népi kismesterségekkel”, a természetes anyagokkal. Tehetségpontként működik óvodánk, melynek keretei között a népi kismesterségek iránt érdeklődő, és ebben tehetségcsíraként megjelenő tudásukat fejlesztjük tovább az érdeklődő gyerekeknek.
Mivel óvodánkba többféle nemzetiségű kisgyermek jár évek óta, a magyar kultúra megismertetése mellett, bevezettük egy heti projekttel a többi nép kultúrájának megismertetését is, hagyományteremtő szándékkal.
2022/23-as nevelési évben márciusban lesz a multikulturális hetünk. minden évben aktualizáljuk az adott évben óvodánkba járó más nemzetiségű gyerekek kultúrájával.
Ettől lesz óvodánk gyermekközössége még inkább befogadó, elfogadó a más kultúrák iránt.
Törekszünk arra, hogy kialakítsunk egy jó szülő-gyermek-óvoda kapcsolatot, ezért ennek érdekében a szülőkkel több közös programot szervezünk. A közös programokról mindig az adott nevelési év célkitűzéseinek megfelelően döntünk. A 2023/24-es nevelési évben a közös barkács-délután, a Márton napi mécses-készítés amit előre tervezünk. A többi szülőkkel közös programokról később döntünk a szülőkkel közösen.
Mikulás is ellátogat hozzánk minden évben. Az óvónénik készítik a meglepetéseket, illetve a csomagokat a fenntartó biztosítja számunkra, amelyet a Mikulás ad át minden kisgyermeknek. (A Pandémia alatt is megszerveztük a Mikulást, ugyan rendhagyó módon csak az erkélyről integetett a gyerekeknek, de az élmény feledhetetlen volt)
A Karácsony az óvodában is ünnep! Ez az ünnep zártkörű, csak a gyerekeknek. Igyekszünk a varázslatot meghagyni a gyermekek számára. Az ajándékok mindig a csoport igényeinek megfelelőek.
Drámapedagógusunk és csoportja teszik emlékezetessé, a hagyományos „Betlehemes mesével”.
A gyerekek ajándékot készítenek szüleiknek, amelyet nagy örömmel adnak át azon a napon, amikor hozzánk is megérkezik a „Szeretet ünnepe”!
Farsang napján maskarába bújnak a gyerekek, és az óvónénik. Együtt mókáznak, játszanak. A szülők is kapnak arra lehetőséget, hogy idejük függvényében a reggeli érkezéskor fotózkodjanak a gyermekeikkel..
Anyák Napja egy apró kis meghitt pillanat a csoportjainkban. A gyermekek ajándékkal, verssel köszöntik az édesanyjukat, nagymamáikat. Külön kis sarkot alakítanak ki az óvodapedagógusok, ahol a gyermek felköszöntheti az Édesanyját, vagy Nagymamáját.
Természetesen figyelembe vesszük azt is, ha ezeket a meghitt pillanatokat inkább otthon élnék át családi körben. Például így:
A Pandémia alatt már kipróbáltuk, hogy a gyermekek megtanulták a verset, az Édesapák jöttek a gyermekekért, és az óvodában elkészített ajándékkal hazaérkezve együtt köszöntötték fel az Édesanyákat.
Gyermeknapon olyan programot szervezünk a gyermekeinknek, amellyel még színesebbé tudjuk tenni az udvari játéktevékenységet. Ha lehetőségünk van rá, akkor külső előadót (bohócot, színházat) hívunk erre a napra.
Évzáró, ballagás A nagycsoportosainktól tarisznyával, apró ajándékokkal és búcsúzó versekkel, énekekkel köszönünk el minden év végén. 3 – 4 évet töltenek nálunk, nehéz az elválás…
Közös óvodai kirándulást szervezünk évente, a költségvetésünkben meghatározott anyagi lehetőségek függvényében. Jártunk már a Fővárosi Állatkertben, Dunakeszi Vadasparkban, a Népligetben.
A második fő nevelési irányvonalunk, az Egészséges életmódra nevelés, a Mozgáskultúra fejlesztése
Gyermekeink napi mozgása, a csoportszobákban, a teraszokon, a tornateremben és az udvaron kielégítő. A gyerekek lételeme a mozgás. Ennek érdekében, a minőségi mozgás-lehetőség biztosítása a mi feladatunk. A gyerekek izomzatának fejlődése az óvodás évek alatt nagyon intenzív. Ezt segítjük mi is az életkoruknak, fizikai állapotuknak megfelelő mozgásformák bevezetésével, napi megvalósításával.
Óvodapedagógusaink minden lehetőséget kihasználnak, hogy tovább fejlesszék ismereteiket, és ezeket beépítve a mindennapokba változatos mozgáslehetőségeket biztosítsanak a gyerekeknek.
Érdekes „akadálypályákat” állítanak össze a tornateremben, amelyet a gyerekek örömmel vesznek birtokba, és a tevékenységek mindig hosszabbak, mint a betervezett idő volt.
Az udvari mozgásos játékok bővítésére is gondot fordítunk. Reményeink szerint egy új „Udvari akadálypálya” kerül felfestésre a tavaszi hónapokban, amit a gyerekek szinte azonnal birtokba vehetnek.
A mozgás mellett az Egészséges táplálkozásra nevelés is fontos feladatunk. Megismertetni, elfogadtatni gyermekeinkkel a zöldségek, gyümölcsök általuk nem ismert, vagy „nem szeretem” ételeket. Ebben segítségünkre van a konyha, ahonnan változatos ételeket kapunk, a fenntartó, aki biztosítja a mindennapi gyümölcs-szükségletünket, valamint a szülők, akiknek felajánlásaival a gyerekek egzotikus zöldségek, gyümölcsök ízlelését, kóstolását is megtehetik.